Poirot
Nem akartam kritikt rni a Poirot-rl, mert Agatha Christie mvei olyanok amilyenek. Vannak kztk igazn jk, vannak ersen feledhetk s vannak mra mr tbbszr feldolgozott, ikonikuss vlt mvek, mint a Hall a Nluson, vagy a Gyilkossg az Orient expresszen.
De most ahogy vgignztem a 13 vadot, nem hagyott nyugodni az elmls melanklija, ami szinte minden darabjt tsztte a sorozatnak. 25 ven t forgattk az rn Poirot-ot szerepeltet regnyei s novelli megfilmestst.

Agatha Christie vilghr francia - nem, nem, nem: belga (!) magn nyomozja (ezt a karakter tbb zben is kikri magnak) legelszr 'A titokzatos Styles-i eset' c. regnyben tnt fel, 1920-ban. rdekessg a karakter megalkotsnak trtnetben, hogy Agatha nem "nszntbl" kifolylag kezdett el rni, hanem egy (a testvrvel trtnt) fogads vitte erre az tra.
A "kis belga detektv" karaktere az els vilghbor idejn jelenik meg menekltknt Angliban, Styles Court-ban, ahol elszr tallkozik ssze Arthur Hastings kapitnnyal. Kettejk bartsga, s kzs plyafutsa itt kezddtt el az els bngyk kapcsn, s a 'Fggny' c. regnyben, pont az emltett helysznen rt vget, - de immr 30 vvel ksbb. Egy szp, keretes lezrsa ez kettejk trtnetnek.
A filmes kivitelezs mind technikailag, mind a megjelents sznvonalban csodlatos. A helysznek, berendezs s kosztmk ignyes s korh megjelentse a huszadik szzadel vilgba varzsolja a nzt. De ami miatt mgis maradand alkots a Poirot, az David Suchet.
Egyszeren zsenilis ahogy Suchet megformlja a klnc, piperkc nyomozgniusz karaktert. A testtartsa, jrsa, gesztikulcii, akcentusa, a legaprbb rezdlse is kidolgozott s mulatba ejt.
A karakter szemlyisge is nagyon rnyalt. A belga rendrbl lett magnnyomoz, mindssze kt alkalommal volt szerelmes. Egyszer mg fiatalkorban, mikor segtsgre sietett egy bajbajutott hlgynek, (akitl egy apr kis kitzt kapott s azt 20 ven t, minden rszben hordta) s ksbb mr rett frfiknt, egy szlhmos orosz grfnba. Zsenije azonban magnyra krhoztatta. Taln mert az lete tlontl rendezett, a krnyezetben, megjelensben mr-mr knyszeresen precz ember apr rigolyi, szoksai, msok szmra klns s hossz tvon elviselhetetlen. azonban a csald hinyt nem rezte kudarcnak. Energiit, a kis szrkellomnya fejlesztsbe fektette, a bnzk legnagyobb bnatra.
Christie legnagyobb erssge a bngyi szl szvevnyessge mellett a karakterbrzols. Poirot folyvst az emberi szemlyisget tanulmnyozta, ez adta meg az esetek tbbsgben a megoldst. A nyomoz kellemes ellenplusai voltak trsai, akik kevsb les sszel, de segtkszsggel s szeret llekkel voltak megldva. (Hastings kapitny, Miss Lemon, Japp felgyel).
Az egsz sorozatot tjrta az az erklcsi rtkrend, amit Poirot karaktere kpviselt. Az letet szentnek tartotta, az nbrskodst eltlte s hitt a trvny erejben. Az utols rszben mgis rbredt, hogy olyan bnzvel van dolga, melynek gonoszsga rejtve maradt a trvny ell, tetteit soha nem lehet rbizonytani, gy letmve zrsaknt, elsknt s utoljra nkezbe vette az tlkezst s vgrehajtst. Ez a zsenilis ri fordulat mlt bcsja volt az utnozhatatlan karakternek.
Suchet gy vallott a bcs fjdalmrl:
„Mg nem teljesen gyszoltam meg t. [...] Azt hiszem, hogy idvel ki fogok lbalni ebbl a letargibl. Hinyozni fog az letembl, amg meg nem halok. De mindenkinek megvan a maga ideje. s ez az v volt. [...] Nem tagadom, ez volt a legnehezebb napom az egsz karrieremben. Poirot volt a legjobb bartom, rsze a csaldomnak, az letemnek. Egytt ltem, llegeztem ezzel az emberrel. s most el kell t engednem. tette szmomra lehetv, hogy most ott tartok, ahol. Nem tartom valsznnek, hogy most itt tartank, ha nem lett volna. adott nekem biztos talajt a lbam al, stabilitst ebben a bizonytalan szakmban, amit hivatsomnak vlasztottam."
Mit lehet teht mondani 25 v utn?
A legtallbb bcs Poirot-tl magtl hangzik el:
"g ldja, cher ami. [...] Nem vadszunk tbb, bartom. Itt vadsztunk elszr - s utoljra... Szp idk voltak. Igen, szp idk voltak..."
/Agatha Christie: Fggny - Poirot utols esete, 244.o./

|