Tartalom:
A nci koncentrcis tborokban a foglyokbl ll Sonderkommando terelte be a megsemmistsre tlteket a gzkamrkba, vitte t a holttesteket a krematriumokba, takartotta ki a termeket az jabb transzport rkezse eltt s szlltotta ki a hamvakat a tborbl. A megterhel fizikai munka miatt a sonderesek a tbor tbbi foglynl jobb bnsmdban rszesltek, a tbbi tborlaktl elklntve laktak, de mint a "titkok rzit", nhny hnap utn kivgeztk a tagjaikat. Az jonnan alakul sonderkommand els feladata az elz generci elgetse volt. A sonderesek kzl nagyon kevesen ltk tl a hbort. 1944, Auschwitz-Birkenau. Saul Auslnder (Rhrig Gza) egyike a krematriumokban dolgoz sonderkommandsoknak. Trsai tudjk, hogy brmelyik pillanatban kivgezhetik ket, fegyvereket gyjtenek s lzadst szerveznek. Saul viszont az elgetsre vr holttestek kztt felfedezni vli sajt fit, s ettl kezdve a frfit a menekls helyett egy msik lehetetlen kldets lteti: elhatrozza, hogy kicsempszi a testet s keres egy rabbit, hogy mlt mdon eltemethesse a gyermeket.
Kritika:
A Hitler-i Nmetorszgban a hbor idejn milliszmra deportltak koncentrcis tborokba embereket egsz Eurpbl, fleg zsidkat, kommunistkat, a rendszer ellensgeit. Az eurpai Holokauszt is a koncentrcis-, illetve megsemmist tborokban zajlott le. A holokauszt, vagyis a nci Nmetorszg irnytotta npirts, hatmilli eurpai zsid letbe kerlt, de a ncik minden ldozatt figyelembe vve a halottak szma jval nagyobb, 9 s 11 milli kz tehet.

Nemes Lszl alkotsa p sszel felfoghatatlan borzalmakba vezeti nzjt, fhse a Sonderkommands Saul egyetlen napjnak bemutatsa ltal. A mdszeres s szisztematikus npirtsban knyszeren segdkez Sonderkommandsok tudjk, hogy hamarosan k is a gzkamrkban vgzik, gy szervezkedni kezdenek, hogy felkelst sztva megszkhessenek. Saul viszont felfigyel egy gzt tll fira, akit egy nci orvos sajt kezleg gyilkol meg. Saul sajt finak gondolja a gyermeket (mely nem a felesgtl szletett), gy vgs cljnak a fi mlt temetst tekinti.

szintn megvallva szmomra csalds volt a film. Az els negyedra valban nagyon megrz, hisz lthatjuk, ahogy megjn egy transzport, embereket levetkztetnek, majd elgzostanak. A kamera vgig Saul mozgst kveti, gyakorta a httrben zajl rettenetet nem is ltjuk, csak krvonalakbl s jajkiltsokbl sejthetjk, mifle borzalmak trtnnek. Azonban a kezdeti sokk utn (hiba lttam mr sok dokumentum s jtkfilmes feldolgozsban, azonnal a hatsa al kerlk) a nz a fhs klvrija fel fordul s vrakozn tekint az szemlyes sorsnak alakulsra. s itt pp ez a szl harmatgyenge. Ugyanis mindssze annyit ltnunk tbb mint msfl rn t, hogy Saul rabbit keresve rohangl egyik helyrl a msikra. Kzben persze bepillantst nyernk a megsemmist gpezet minden fogaskerekbe, a gztl a krematriumig, s hogy hogyan szrjk a hamvakat a folyba, de ezen mechanizmusokhoz val eljuts, vagyis Saul motivcija s tettei inkbb csak gyengcske rgy, a tmeggyilkossg bemutatshoz. A dialgok is kiss furcsn hatottak, gyakorta nem is lehetett rteni a szereplk mit mirt csinlnak, Saul hnykdsa pedig nha idegesten hatott.
Igaz ugyan, hogy a fhs tudta, (ahogy a trsai tbbsge is), hogy rjuk is gzkamra vr, ezrt abba kapaszkodott amibe tudott, vagyis a rabbi keressbe, de mg gy is resnek rzetem az esemnyeket. Hinyzott az rzelmi vetlet. Mivel a fhsrl szinte alig tudunk meg valamit, hiba volt lthat sokszor nagytotlban beszdesen retteg arca, idegen maradt szmomra, gy sorsnak ktelezszer vgkifejlete sem tudott meghatni.
Amennyiben elmondhat, hogy Spielberg a Schindler listjban tltolta az rzelmeket az rzelgssg s hatsvadszat irnyba, vagyis tl sok lett a szv, itt pp az ellenkezje az igaz. Egy kis szv mg elkelt volna, taln akkor nem idegentett volna el magtl a trtnet realitsa.
|
Gratullok a kritikhoz. Nem akartam megnzni a filmet, de most mr nem is rzem nagy vesztesgnek ha gy jrok el.