Tartalom:
1963-ban a hrneves Cambridge-i Egyetemen Stephen Hawking, az ifj kozmolgus les lptekkel halad a tudomny tjn, s feltett szndka, hogy tall egy "egyszer, meggyz magyarzatot" az univerzumra. Sajt vilga is kitrul, amikor flig beleszeret egy blcssz lnyba, Jane Wilde-ba. m egy szerencstlen baleset utn ez az egszsges, aktv fiatalember 21 vesen megrz diagnzissal knytelen szembeslni: motoros neuronbetegsg tmadta meg vgtagjait s kpessgeit, amely fokozatosan korltozni fogja beszdben s mozgsban, s kt ven bell bele fog halni. Jane szeretete, tmogatsa s elszntsga megingathatatlan, s a pr sszehzasodik. jdonslt felesgvel az oldaln Stephen nem hajland tudomsul venni a diagnzist. Jane arra btortja Stephent, hogy fejezze be doktortust, melynek trgya els elmlete az univerzum keletkezsrl. Csaldot alaptanak, s frissen szerzett s szles krben nnepelt doktori cmvel felfegyverkezve Stephen belevg legambicizusabb tudomnyos munkjba, melynek trgya az, amibl neki oly kevs adatott: az id. Mikzben a teste egyre szkebb korltok kz kerl, szelleme tlszrnyal az elmleti fizika hatrain.

Kritika:
Stephen Hawking lete s munkssga nagy figyelemre tart szmot mind a mai napig. Egy elmleti fizikus, aki tbbek kztt az id fogalmt, a ltezs mibenltt s az univerzum keletkezsnek krlmnyeit boncolgatja, mindezt teszi egy hallos betegsg rnykban, sszessgben ez egyszerre megragad s rdekldsre szmot tart jelensg.
A film azonban elssorban nem Hawking elmleti fizikban elrt fantasztikus eredmnyeit mutatja be, hanem kapcsolatt Jane Wilde-al. Az kettejk trtnete A mindensg elmlete, mely szp s meghat pldabeszd szerelemrl, szeretetrl s kitartsrl jban- rosszban egyarnt. A csald fontossga s a munka az, ami ert ad hsnknek az egyre jobban elhatalmasod betegsggel szembeni kzdelemhez (Eddie Redmayne remek). De nem is kzdelem ez valjban, inkbb egy csendes megads a megmsthatatlan trtnsekkel szemben, mely arra szlt fel, hogy a sors ellen nem rdemes kzdeni, de az let mg gy is tartogat szpsget s boldogsgot, csak tudni kell felismerni azt.

Ami a legjobban tetszett a filmben az az Istenhit krli kedves vdse Hawkingnak, aki mg huszonvesen a fiatalokra oly jellemz, mindent tud magabiztossggal tagadja Isten ltezst:
„Hawking: Egy fizikus nem hagyhatja, hogy szmtsait befolysolja egy misztikus teremtbe vetett hiedelme!
Jane: Ez inkbb rv a fizikusok ellen, mint Isten ellen.”
De ahogy regszik s megprblja az let, ahogy szembeslni knytelen azzal, hogy a szmra oly rendthetetlennek hitt fizikai trvnyszersgek alapjn neki mr rg nem kellene lteznie s mgis l, ez a nem kzzel foghat bizonyossg lassan rbreszti a nagy Stephen Hawkingot is arra a tnyre, hogy kell lennie egy magasabb ernek, mely szndkai az emberi rtelem szmra felfoghatatlanok.
Ahogy nhny kvantumfizikus fogalmazott, mikor bekapcsoltk a nagy hadron tkztett, a vilg legnagyobb rszecskegyorstjt a Genf melletti nemzetkzi kutatkzpontban, a CERN-ben:
„Mr nem rtjk a vilgot, mert nem tudjuk sszeegyeztetni a fizika trvnyeivel. A kvantumfizikban gy tnik Isten is kockajtkos.”
|
Eddig nem jttem klnsebben lzba attl, hogy kszlt egy jabb adaptci a trtnetbl, ami ksrtetiesen hasonlt Ben 2004-es gynyr feldogozsra, de ezzel a kritikval meghoztad a kedvem Krmi. Ksznm!